Δευτέρα 30 Αυγούστου 2010

Τουρνουά ποδοσφαίρου του Αθλητικού Οργανισμού Δήμου Τυμφαίων

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Η ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ

Στις 4 Αυγούστου διεξήχθη το τουρνουά ποδοσφαίρου του Αθλητικού Οργανισμού του Δήμου μας στο γήπεδο του Φωτεινού.
Η ομάδα μας (μικτή Μαυρελίου - Αχελινάδας) καλείτο να υπερασπιστεί την περσινή πρωτιά καθώς είχε κερδίσει το τουρνουά.

Συμμετείχαν 4 ομάδες (Μαυρέλι, Φωτεινό, Λογγά και Γερακάρι) και η ομάδα μας......
στον πρώτο ημιτελικό αντιμετώπισε το Γερακάρι και σε ένα ματς με ένταση και ανατροπές κέρδισε 4-2. Στον άλλο ημιτελικό το Φωτεινό επιβλήθηκε με 2-1 του Λογγά.

Στον τελικό κοντραρίστηκε όπως και πέρυσι η ομάδα μας με το Φωτεινό 'το οποίο έψαχνε τη ρεβάνς για την περυσινή ήττα. Σε ένα ματς δυνατό αλλά μέσα σε αθλητικά πλαίσια το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο με 1-1 με το Φωτεινό να προηγείται και να ισοφαρίζεται λίγο πριν τη λήξη.

Στο β' ημίχρονο το Φωτεινό πέρασε πάλι μπροστά στο σκορ για να ισοφαριστεί εκ νέου σε 2-2. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι πάμε  για τη διαδικασία των πέναλτυ  5' πριν τη λήξη το φωτεινό προηγήθηκε 3-2 κι όλα έδειχναν να τελειώνουν. Τότε όμως άρχιζαν τα καλύτερα για εμάς καθώς 2' λεπτά πριν τη λήξη ισοφαρίσαμε σε 3-3 και στις καθυστερήσεις με ένα πολύ δύσκολο γκολ από κλειστή γωνία από το Βάιο Γκουζιώτη κάναμε την απόλυτη ανατροπή και στεφθήκαμε και πάλι πρωταθλήτες με 3-4 σκορ.

Δείτε φωτογραφίες από τον τελικό (κλικ για μεγέθυνση)

Σύσκεψη της ομάδας πριν την έναρξη.
Πολιορκία στην εστία μας
Ο Νίκος Στεργίου μπλοκάρει
Ο Χρήστος Στεργίου μόλις πετυχαίνει το 1-1
Βράχος ο Γιάννης Χλωρός στην άμυνα
Χρήστος Στεργίου
Για όσους ήταν εκεί και θυμούνται το δοκάρι συμμάχησε  με τον τερματοφύλακά μας και γλυτώσαμε το γκολ
Εδώ όμως γίνεται το 2-1 παρά την προσπάθεια του Νίκου και του Γιάννη
Πίεση για την ισοφάριση
Η στιγμή του 3-2 για το Φωτεινό. Ο Νίκος πάλι ξάπλα αλλά η μπάλα στα δίχτια.....
2 λεπτά πριν το τέλος....Δημήτρης Θεοδωράκης και 3-3!!!
Ο Βάιος Γκουζιώτης μόλις έχει πετύχει την απόλυτη ανατροπή κάνοντας το 3-4 και τρέχει να πανηγυρίσει δεόντως........αλλά Τζόλε!!!!
Η απονομή στους πρωταθλητές από το Δήμαρχο κ. Τάσο Κουφοχρήστο στο 12ο  Αντιχασιώτικο Αντάμωμα στο Γερακάρι